Přihlásit se

PŘIHLÁŠENÍ

Zapomenuté heslo? Registrace nového účtu

Napsali o nás v Cykloservisu - test treter Vittoria Absolute

Napsali o nás v Cykloservisu - test treter Vittoria Absolute

Bikové tretry Absolute jsou v nabídce italské Vittorie na druhé nejvyšší pozici, takže se jedná o čistokrevný závodní materiál. Název Absolute není jen tak nahodilý – tato obuv se špičkovou karbonovou podešví nabízí absolutní přenos síly z nohy na pedál a stejně tak z hlediska kvality usazení na noze i celkové hmotnosti se jedná o absolutní vrchol. Jinými slovy, dané tretry s cenovkou 5990 korun jsou po stránce výkonu podle nás plně srovnatelné s tím úplně nejlepším na trhu, tedy s ještě o nemálo dražší konkurencí. Poměrem cena / výkon tudíž bodují a nejen jím. My jsme dlouhodobě, tedy celou polovinu sezóny 2018, tyto tretry testovali, konkrétně ve velikosti 47. Nyní, na závěru sezóny, nastal čas pro jejich důkladnou očistu a prohlédnutí, jak se na nich podepsalo několik tisíc terénních kilometrů.

Nejdříve začněme stručným popisem použitých technologií, které jsou v tomto případě poměrně zásadní. Vittoria totiž vyvinula úplně novou špičkovou karbonovou podešev, jíž jsme zmiňovali například v souvislosti se zimními tretrami Polar MTB. Model Absolute ovšem vsadil na nejvyšší kvalitativní stupeň této ultralehké a současně ultratuhé podešve, závodní materiál zkrátka nesnese jakékoli kompromisy. Technologie výroby nazvaná FCT, tedy „Forced Carbon Technology“, využívá kratší řezaná vlákna, z nichž se za hodně vysokých teplot a současně tlaku vytváří výsledný kompozitní materiál. Daná technologie umožňuje ještě preciznější vytvarování záhybů a veškerých zpevňujících žeber. Výsledek je velmi přesvědčivý, zvlášť uvědomí-li si uživatel fakt, jak je podešev v reálu tenká, což je opět zásadní pro optimální přenos síly a Vittoria si na extrémně tenkých a současně tuhých podešvích dlouhodobě zakládá – v případě silničních i MTB treter. Sympatické je, že se tato špičková podrážka na pohled netváří nijak zvlášť exkluzivně a jediné, co bude na jejím matně černém povrchu vodítkem o použitém materiálu, je plastický nápis Carbon Composite.

Další příjemný detail představuje vzorek podrážky, vyrobený z hodně tvrdé pryže, nikoli z měkčeného plastu. To je výhodou pro jeho přilnavost, ať už zrovna šmejdíme po samoobsluze s kluzkou podlahou a hledáme v regálu Tatranky, nebo právě přelézáme kluzké klády přes rozvodněnou říčku na etapovém závodě. V tomto směru musíme pochválit také přítomnost pryže ve středové partii podrážky. Samotné členění vzorku a jeho výška představují klasiku, jedná se o kombinaci nabízející jistý záběr a současně stabilitu, s důrazem na co nejvíce prostoru v bezprostředním okolí kufru. Pokud se nám nedaří v bahně našlápnout do pedálu, nejspíš bude někde zapříčený kamínek – konstruktéři udělali maximum pro vytlačení případného bláta z místa okolo zarážky. V tomto směru by mohla být Vittoria pro ostatní značky příkladem. Možnost instalace šroubovaných čepů do špičky podešve je již osvědčenou klasikou a v rozblácených výbězích skutečně pomohou.

Svrchní část treter vsadila na odolnou, současně však velmi lehkou syntetickou kůži s efektní povrchovou úpravou kombinující matné a lesklé plochy, doplněné jemnou grafikou. Zásadní je vyšší, ideálně uzavřená pata, lehoučký polstrovaný jazyk a především centrální stahování jediným otočným kolečkem Boa. Rozložení tlaku pod stahujícím lankem je naprosto perfektní – systém Boa ušel za roky své existence obrovský kus cesty a jeho současná generace je jednoduše bezchybná. Terénnímu užití odpovídá jak zpevněná špička, tak i plastem vyztužená pata, na níž najdeme velké bílé „V“, tedy logo značky, a rovněž efektní italskou trikoloru. Co je však nejdůležitější, to je celková poddajnost použitých materiálů. Jen těžko bychom hledali jiné závodní bikové tretry s takto sebevědomým přenosem síly, které by se současně natolik ochotně přizpůsobily každému záhybu našeho chodidla a nártu. Platí to nejen v oblasti vnějšího a vnitřního kloubu prstů, ale nečekaně i v případě špičky. Ta je sice na jednu stranu zesílena a je předejito jejímu nevzhlednému okopání, současně však dokáže být částečně poddajná. Budeme se proto možná opakovat ve shodě s nedávným testem silničních treter Vittoria, ale model Absolute jakoby vůbec nevyžadoval jakékoli prvotní vyšlápnutí – od první vyjížďky seděl na noze naprosto perfektně.

Co všechno mělo vliv na naši maximální spokojenost? Jsou to detaily, které však v součtu mohou znamenat hodně. Důležité je jak anatomické provedení stélky, tak ideální vytvarování špičky a v neposlední řadě dvojice výrazných měkčených výstelek v oblasti achilovky, jejichž povrch je z jednosměrně protiskluzového materiálu. Neméně důležitá byla také již zmíněná vyšší pata a současně možnost nadstandardního rozevření tretry při obouvání. Systém Boa zde není pro jednoduché rozevření boty překážkou, což u jeho prvních generací neplatilo.

Takže za nás dostávají bikové tretry Vittoria Absolute za jedna, a to i z hlediska sklonů k opotřebení. Vyjma lehce ošlapaného vzorku a pár zářezů ve svršku, způsobených naší nešetrností, vypadaly po důkladné očistě skoro jako nové.

Plusy: tuhost / nízký profil podešve, usazení na noze – celkové pohodlí, členění vzorku

Související produkty

−30 % VITTORIA TRETRY ABSOLUTE MTB 2018 16 black-yellow

VITTORIA TRETRY ABSOLUTE MTB 2018 16 black-yellow

5 990 Kč 4 193 Kč 3 465 Kč bez DPH

Detail

−30 % VITTORIA TRETRY ABSOLUTE MTB 2019 black

VITTORIA TRETRY ABSOLUTE MTB 2019 black

5 990 Kč 4 193 Kč 3 465 Kč bez DPH

Detail

VITTORIA TRETRY ABSOLUTE MTB 2019 red

5 990 Kč 4 950 Kč bez DPH

Detail