Přihlásit se

PŘIHLÁŠENÍ

Zapomenuté heslo? Registrace nového účtu

Bottecchia

BOTTECCHIA

„Veškerý úspěch závisí na vášni, nadšení a odvaze, ale nad tím vším ční oddanost, tvrdá práce a trénink, protože velké výsledky nejsou nikdy dílem náhod.”

Ottavio Bottecchia

Bottecchia – život, historie i současnost

Ottavio Bottecchia patří k úzkému okruhu největších legend italské i světové cyklistiky. Jeho životní příběh i sportovní kariéra jsou plné úspěchů i dramat, odhodlání a morální čistoty. Značka jeho kol navazuje na to nejlepší z historie a dává to nejlepší současnosti.

Bottecchia a jeho legenda

Ottavio se narodil 1. srpna 1894 v Borgo San Martino di Colle Umberto v Trevisu. Od malička se účastnil nejrůznějších soutěži a v jedné z nich dokonce vyhrál zlaté hodinky. Jako poddůstojník na začátku první světové války byl členem zvláštního tymu průzkumníků, který byl vybaven skládacími koly, a byl odměněn za své činy bronzovou medaili za vojenskou udatnost. Teodoro Carnielli, vlastník male cyklistické společnosti a president „Associazione Sportiva di Vittorio Veneto”, byl první, kdo mu dal jako dárek zavodní kolo a poslal šampiona sbírat první úspěchy, dokázal rozpoznat jeho talent a v nejlepší čas jej podpořit. Jedenáctý ročník „Giro d’Italia” vyhrál Costante Girardengo, ale Ottavio Bottecchia byl pátý v celkové klasifikaci a první v samostatné klasifikaci. Díky Giro d’Italia se pro tisk stal nejlepším mužem závodu a získal první profesionální kontrakt, který mu ještě pro ten rok zaručil účast na Tour de France. To se píše rok 1923 a od první etapy Tour se začíná rodit překvapeni: na konci 381 km z Paříže do Le Havru, je Bottecchia na druhém místě z vice než 200 závodníků. Francouzšti fanoušci na něj volají: „Bottescia Bottescia!“

Francouzšti reportéři ho denně velebili označením „italský šampion”, Tour skončila a Bottecchia v ní byl druhý. Neznámý italsky šampion, hrdina. On přitom svůj život dávno prožíval hrdinsky a považoval to za samozřejmé. Již o rok později, v roce 1924 měl svou životní formu, jezdil na svém kole a zlehka se bez jakéhokoli problému sebevědomě pohyboval v kopcích. 22. července na prvních stránkách renomovaného sportovního deníku „Gazzetta dello Sport” psali velkými písmeny: „Bottecchia triumfálně vyhrál Tour de France a dosáhl mety, kterou ti nejlepší marně dobývali 20 let.” Bottecchia byl vítězem Tour. Ital! Neuvěřitelné! Stal se národním hrdinou, předvojem dalším slavným jménům a milníkem pro budoucí úspěchy italských cyklistů. Bottecchia není jen prvním Italem, který vyhrál slavný francouzsky závod, ale také prvním cyklistou, který vozil žlutý trikot od první do poslední etapy. Další rok, na konci dvacáté Tour de France, dojelo do cíle v Parc des Princes jen 49 cyklistů ze 130 účastníků a “Bottescia” jako první s neuvěřitelným náskokem větším než 54 minut na Lucine Buysse. Stal se za živa legendou, prvním velkým Italem, ještě dávno před Coppim a dalšími, byť jeho hvězdná kariera netrvala příliš dlouho. Na začátku června 1927 byl nalezen s proraženou hlavou od kamene a po třinácti dnech ve věku 33 let zemřel. Jeho smrt je označovaná jako záhadná, ale hovoří se o dvou možnostech. Buď po něm kamen hodil vinař, na jehož vinici si cyklista při tréninku šel utrhnout hrozen vina, nebo na něj zaútočili stoupenci sílicího fašismu, jehož byl Bottecchia otevřeně silným odpůrcem. Tak známý, tak slavný a tak úspěšný a otevřeně nesouhlasící s fašismem, to mu hodně lidi v té době nemohlo zapomenout. Po Ottavio Bottecchiovi zůstaly medaile a poháry, hrdinské příběhy i jeho značka kola.

Jak se rodí značka Bottecchia

Teodoro Carnielli z Vittorio Veneto byl řemeslník opravující a konstruující již od roku 1909 jízdní kola. Jako první ihned rozpoznal nevídaný talent Ottavia Bottecchii a začal s nim spolupracovat. Nabídl mu využit velké chvíle jeho úspěchu v Tour a vyrobil pro něj první kolo Bottecchia. Značka byla na světě. Během několika let se mala Carnielliho dílna stala velkou společnosti a mezi roky 1930 – 1940 v ni pracovalo 100 dělníků, kteří konstruovali pouze kola Bottecchia a motorky Trionfo a Vittoria. Vždy existovala řada modelů kol Bottecchia, nicméně pro lidi kolem této značky byl nejdůležitějším produktem její špičkový zavodni model. Vztah ke sportu, k závodům a k nejmodernějším technologiím zůstal managementu firmy vlastni dodnes. Teodoro Carnielli vice a vice propadající kouzlu vrcholové cyklistiky začal podporovat některé cyklisty, kteří jezdili a vítězili na Bottecchia kolech.

Během let se objevilo mnoho závodníků sedlajících kola Bottecchia, kteří sbírali úspěchy v národních i mezinárodních závodech. Těmi nejdůležitějšími v kronice značky Bottecchia jsou: Giro d’Italia, Milano-Sanremo, Tirreno-Adriatico mistrovství Itálie, mistrovství světa, Tour de France. Novodobou historii úspěchů začal psát především Američan Grag LeMond, který opět dovezl Bottecchiu k vítězství v Tour de France, dále týmy jako Aqua  Sapone v čele se Stefano Garzellim a celá řada dalších.

Bottecchia dnes

V polovině devadesátých let současná společnost přebírá značku a stěhuje se z Vittorio Veneto do Cavarzere (Venice), značka zažívá velkou renesanci a míří na světový trh.. Dnes Bottecchia produkuje asi 70 modelů, aby uspokojila jakoukoli poptávku. Díky svým prodejcům pokrývá celou Itálii s vice než 300 dealery. Má různé distributory po cele Evropě a také v Austrálii a USA. Vývoj společnosti v posledních letech naznačuje, že Bottecchia je cyklistickou značkou stojící na pevných základech slavné minulosti. Značka Bottecchia nedělá svému zakladateli, slavnému Ottaviovi ostudu.

Produkty tohoto výrobce